poniedziałek, 7 października 2013

Sekret smaku hiszpańskich oliwek

Wspaniale właściwości oliwek zna każdy. Zawierają witaminy A, B, C, E i są źródłem "dobrego tłuszczu". Chciałabym jednak na chwilę odejść od tematu ich właściwości i skupić się na walorach smakowych.

Jak wiadomo wyróżniamy dwa rodzaje oliwek- czarne i zielone. Te pierwsze są nie tylko miej kaloryczne, ale i delikatniejsze w smaku. Oliwki zielone natomiast są zdecydowanie wyrazistsze. A teraz pytanie- gdzie można zjeść najlepsze oliwki? Według mnie w Hiszpanii. Próbowałam oliwek z rożnych krajów, jednak te są najsmaczniejsze.

W jaki sposób Hiszpanie je serwują? No właśnie. W każdym hiszpańskim domu i dobrej hiszpańskiej restauracji podaje się oliwki Z PESTKAMI! Nigdy drylowane. Zachowują one więcej smaku i aromatu wewnątrz. Oliwki, które najczęściej jada się w polskich domach są wydrylowane i wypłukane ze smaku. Co prawda ich zjedzenie jest znacznie wygodniejsze, ponieważ nie trzeba wypluwać pestek, ale uwierzcie mi- takie oliwki nigdy nie dorównają smakiem tym niedrylowanym. Kupując oliwki zwracajcie na to uwagę!

A jeśli będziecie mieli okazję pojechać do Hiszpanii, to koniecznie skosztujcie ich na miejscu! Nie obawiajcie się pestek, ponieważ oliwki same od nich odchodzą.

Poniżej zdjęcia z mojej tegorocznej wycieczki:


Oliwki klasyczne podawane w lokalu


Oliwki "A la abuela", czyli "Oliwki babuni", które przygotowywane są z czosnkiem, marchewką, cebulą i papryką

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...