poniedziałek, 6 stycznia 2014

Obchody święta Trzech Króli w Hiszpanii

Obchody święta Trzech Króli w Hiszpanii różnią się znacząco do obchodów tego dnia w naszym kraju.6 stycznia to bardzo ważna data dla każdego hiszpańskiego dziecka. Jest to bowiem dzień prezentów, traktowany tak, jak nasze polskie "Mikołajki" :)

W ten dzień we wszystkich większych miastach odbywają się procesje zwane "Cabalgatas", polegające na uroczystym pochodzie orszaku Trzech Króli.

Aktorzy przebrani za Kacpra, Melchiora i Baltazara przemieszczają się po trasie pochodu na bogato zdobionej platformie.


Pochodowi towarzyszą również inne atrakcje, takie jak aktorzy chodzący na szczudłach czy platformy ozdobione bajkowymi motywami. Przez cały czas uroczystości z orszaku rzucane są w stronę dzieci cukierki.


Mnie ta procesja kojarzyła się trochę z karnawałem w Rio, gdzie po ulicach miasta suną platformy z kolorowo ubranymi tancerzami. Z tą różnicą, że oczywiście tutaj wszyscy byli ubrani ;)

Tego dnia jada się również tradycyjne ciasto, zwane Roscón de Reyes.


Jest bardzo proste i przypomina nieco wielki obwarzanek. Ma taką samą formę i bardzo podobny smak. Jego środek wypełnia się go zazwyczaj bitą śmietaną lub kremem. Z wierzchu bogato zdobi się je migdałami i kandyzowanymi owocami. Do kupnego roscona dołączona jest zazwyczaj symboliczna papierowa korona.


W cieście ukryte są również 2 "niespodzianki"- jedną jest mała figurka, drugą duże ziarno fasoli. Ten komu trafi się ziarenko powinien zapłacić za całe ciasto, natomiast figurka ma przynieść jej znalazcy szczęście :)

1 komentarz:

  1. Co kraj to tradycja. Super teraz być w Hiszpanii :)
    Pozdrawiam i zapraszam do polubienia mojego bloga na facebooku: https://www.facebook.com/pysznosci.kociolek

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...