wtorek, 9 września 2014

Przechowywanie przypraw

Przechowywanie przypraw to temat z pozoru prosty. Sklepowe półki dosłownie uginają się od różnego rodzaju pojemniczków. Czy warto jednak wydawać majątek na designerskie pudełeczka? Co zrobić by przyprawy długo zachowały swój aromat? Opowiem Wam jak ja radzę sobie z tym zadaniem :)Po pierwsze suszone przyprawy zawsze kupuję w całości! Dzięki temu z miejsca mają więcej aromatu niż ich sproszkowane odpowiedniki. Znacznie lepiej prezentują się również na talerzu.

Po drugie- przyprawy zawsze mielę bezpośrednio przed dodaniem do dania. Nigdy nie robię tego "na zapas".

Po trzecie- przypraw i suszonych ziół nigdy nie przechowuję w strunowych woreczkach ani plastikowych pojemnikach. Nie używam do tego celu również blaszanych puszek.
Moim zdaniem najlepszą metodą na przechowywanie są szczelnie zamykane szklane słoiczki.
Kosztują grosze i łatwo jest je utrzymać w czystości. Ponadto łatwo możemy zobaczyć co się w nich znajduje. Bez problemu możemy również przykleić na nie etykietki. Przyprawy w szklanych mini słoiczkach prezentują się naprawdę bardzo ładnie!

Musimy jednak pamiętać o bardzo ważnej rzeczy- przyprawy nie lubią światła. Z tego powodu nasze słoiczki powinniśmy trzymać zamknięte w kuchennej szafce. Ale którą szafkę wybrać? Tą, która jest możliwie daleko od zlewu i kuchenki. Wilgoć i wysoka temperatura skutecznie zabijają aromat przypraw.

Uwaga! od każdej reguły istnieją jakieś wyjątki. Nie inaczej jest w przypadku przypraw :) Świeży korzeń imbiru najlepiej jest przechowywać w zamrażarce. Nie nadaje się on do przechowywania w słoiku! Nieco problematyczne jest też przechowywanie orzechów, migdałów czy gałki muszkatałowej. Zawierają one sporo tłuszczu, który może zjełczeć. W ich przypadku najlepiej jest zastosować słoik z ciemnego szkła.

Podsumowując, moim zdaniem nie warto wydawać dużych pieniędzy na pojemniki. Przyprawy powinniśmy przechowywać w szafce, więc i tak nie będziemy mieli ich cały czas na widoku. Jeżeli jednak lubimy kuchenne gadżety, to warto zaopatrzyć się w ładnie wyglądające młynki :)


P.S.
Pozostając w tematyce gadżetów, zapraszam do obejrzenia filmiku o naklejkach ściennych wielokrotnego użytku :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...