środa, 25 listopada 2015

Pierś z kaczki

Uwielbiam kaczkę! Do tej pory zazwyczaj jadałam ją w knajpach, jednak tym razem postanowiłam przygotować ją samodzielnie w domu!


Kaczka była na mojej liście wyzwań kulinarnych na 2015 rok. Bardzo się cieszę, że udało mi się w końcu ją przyrządzić :)

Składniki:
  • 2 pojedyncze piersi kaczki
  • sól
  • świeżo zmielony pieprz
  • kilka niewielkich ziemniaków
Jako dodatek do kaczki wybrałam czerwoną kapustę i konfiturę z żurawiny.

Przygotowanie:

Pracę zaczynamy od wyjęcia piersi z lodówki- powinny być w temperaturze pokojowej. Wtedy nacinamy im skórkę "w kratkę" ostrym nożem. Trzeba się starać, by nie przeciąć przy okazji samego mięsa! Kroimy tylko skórkę!

Tak przygotowane mięso doprawiamy i układamy na zimnej patelni skórką do dołu. Zapalamy gaz i zaczynamy smażyć :) Nie dodajemy tłuszczu, gdyż ten sam wytopi się z kaczuchy w trakcie smażenia. Mięso smażymy ok. 12 minut od strony skórki, i jeszcze 2 minuty po drugiej stronie, ale ten czas może się trochę wydłużyć jeśli mamy grubszy kawałek mięsa.

Obsmażone mięso wstawiamy "skórką do góry" do rozgrzanego piekarnika na 8-10 minut (w zależności od wielkości kaczki).

Kiedy piersi z kurczaka są już w piekarniku, zabieramy się za ziemniaczki! Myjemy je, wycieramy, kroimy w łódeczki i wrzucamy na rozgrzaną patelnię z tłuszczem, który wytopił się z kaczki. Co jakiś czas ziemniaki mieszamy.

Po upieczeniu kaczkę wystawiamy z piekarnika i zostawiamy na kilka minut przed pokrojeniem, żeby mięsko odpoczęło. W tym czasie ziemniaczki powinny być już złociste :)

Gotowe!

Kaczkę wybornie smakuje z buraczkami, konfiturami i z kapustą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...