środa, 11 maja 2016

Płatki drożdżowe- moje nowe kulinarne odkrycie

Kilka tygodni temu po raz pierwszy spróbowałam płatków drożdżowych. Od tego momentu dodaję je do wszystkiego ;) Do sosów, jajek, makaronów, sałatek i kanapek. Są naprawdę wszechstronne! Powiem jedno- takie odkrycia nie zdarzają mi się zbyt często.


Czym są płatki drożdżowe? Z wyglądu przypominają wiórki drewna, lub grubo zmieloną bułkę tartą. Są nieaktywną formą drożdży, pełną białka, witamin z grupy B, kwasu foliowego, fosforu, potasu, magnezu i chromu. Zawierają również dużo błonnika. Ponieważ nie zawierają laktozy mogą stanowić zamiennik dla zwykłego sera.


Słyszałam o nich już wcześniej, ale jakoś nigdy nie zdecydowałam się ich zamówić. Aż pewnego dnia same wpadły mi w ręce w sklepie stacjonarnym :) Kosztowały 7,99 zł, więc grzechem było ich nie kupić.

Po powrocie do domu postanowiłam je przetestować. I tutaj ogromne zaskoczenie- smakowały jak parmezan! Spodziewałam się raczej delikatnego, mało wyczuwalnego serowego posmaku, ale ten był bardzo intensywny. Zdecydowanie przerósł moje oczekiwania :)

Jeśli jeszcze nie próbowaliście płatków drożdżowych, to koniecznie to zróbcie! Każdy miłośnik kuchennych eksperymentów powinien je przetestować :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...